פריצת דיסק אצל כלבים – עד כמה זה יכול להיות חמור?

פריצת דיסק אצל כלבים זו מחלה נפוצה ביותר המאופיינת בלחצים על עמוד השדרה. בעל החיים יכול לחוש את זה בהפתעה ללא התרעה, פתאום הוא עלול להרגיש כאב וזה בא לידי ביטוי בחוסר יכולת ללכת כפי שצעד בעבר וכאב הבא לידי ביטוי מעמוד השדרה עצמו ועד הצוואר ואפילו עד האגן. כאמור, הכאב מגיע מהדיסק שנמצא בין החוליות- כאמור הדיסק הבין חולייתי. 

מזה דיסק בין חולייתי?

דיסק בין חולייתי הוא זה שנמצא בין החוליות בעמוד השדרה, החוליות מתחילות מהגולגולת ועד לחלק התחתון של הגב. תפקידו של חוט השדרה הנמצא בתעלה להעביר את כל העצבים לשאר חלקי הגוף השונים לרבות המוח וכשמשהו לא תקין והחומר הנמצא בתוך הדיסק פורץ החוצה הכאב הוא איום וכך גם שגרת חייו של בעל החיים נפגעת לבלתי היכר. 

כאמור, בין כל 2 חוליות יש דיסק עגול הבנוי גם מסחוס סיבי והוא זה שמייצב את החוליות אבל כשהחומר הנמצא בתוכו פורץ החוצה או אז עלולים חייו של בעל החיים להשתנות בהיבט הרפואי וכל שאר ההיבטים. 

חלקו הפנימי של הדיסק בנוי מסחוס שמשנה את צורתו בהתאם לתנועת עמדו השדרה ותפקידו לאפשר גמישות בתנועה וכך גם למנוע ולבלום עד כמה שניתן זעזועים. 

מזה פריצת דיסק אצל כלבים?

פריצת דיסק אצל כלבים משמע גרעין הדיסק הפורץ החוצה או עובר תהליך ניווני כזה או אחר. במצב הזה עמוד השדרה חשוף לנזקים ולזעזועים, נוצר לחץ על הטבעת הפיברוטית ובסופו של דבר קריעה של הדיסק והתפרצות החומר החוצה והתוצאה? בעל חיים שלכם לא מוגן כפי שהיה בעבר. במצבים הנ"ל מתגלים כאבים קשים כתוצאה מפגיעה במערכת העצבית כמו כאב או שיתוק מוחלט בגפיים, פגיעה באברים שליד ועוד. 

בסיכום דבר, אם יש לכם כלב תחש עם גב מאורך, אם יש לכם פקינז ייתכן מאוד והם יהיו חשופים יותר מכל השאר הזנים לפגיעות בעמוד השדרה ולכן חשוב ביותר לשים לב לכך. גם הגיל הינו פרמטר לבדיקה ובין היתר חוסר היכול לנוע בחופשיות.